Panasonic Electronic Components EEE-HBE331UAP
EEE-HBE331UAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HBE331UAP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-HBE331UAP.pdf
Availability of EEE-HBE331UAP
QUANTITY
EEE-HBE331UAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HBE331UAP
Internal Part NumberEIS-EEE-HBE331UAP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HBE331UAP
Related LinksEEE-HB, EEE-HBE331UAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HBE331UAP Details Description
Related parts for EEE-HBE331UAP
JUMPER-H1504TR/A3048L/X 3" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 22MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LOAD SW W/CONTROLLED SLEW RATE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf