FFF HW08500000J0G
HW08500000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW08500000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE
Datasheet Download
HW08500000J0G.pdf
Availability of HW08500000J0G
QUANTITY
HW08500000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW08500000J0G
Internal Part NumberEIS-HW08500000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW08500000J0G
Related LinksHW0850, HW08500000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW08500000J0G Details Description
Related parts for HW08500000J0G
WHITE LENS CAP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO263AB datasheet.pdf
IC ADC 12B SPI 1MSPS 8CH 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
279-0933-10100A=CONN PIN datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf