Panasonic Electronic Components EEE-HC0J102P
EEE-HC0J102P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HC0J102P
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-HC0J102P.pdf
Availability of EEE-HC0J102P
QUANTITY
EEE-HC0J102P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HC0J102P
Internal Part NumberEIS-EEE-HC0J102P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current313mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HC0J102P
Related LinksEEE-HC, EEE-HC0J102P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HC0J102P Details Description
Related parts for EEE-HC0J102P
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND VG PG7 MS54-ZE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
3300UF 63V 25.4X53.98 85C AXI datasheet.pdf