Panasonic Electronic Components EEE-HC1H101P
EEE-HC1H101P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HC1H101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HC1H101P.pdf
Availability of EEE-HC1H101P
QUANTITY
EEE-HC1H101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HC1H101P
Internal Part NumberEIS-EEE-HC1H101P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HC1H101P
Related LinksEEE-HC, EEE-HC1H101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HC1H101P Details Description
Related parts for EEE-HC1H101P
TOOL HAND CRIMP 14-18AWG datasheet.pdf
HEADER 2POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 820MA 340 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 68POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf