Panasonic Electronic Components EEE-HD0J331AP
EEE-HD0J331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HD0J331AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-HD0J331AP.pdf
Availability of EEE-HD0J331AP
QUANTITY
EEE-HD0J331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HD0J331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-HD0J331AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HD0J331AP
Related LinksEEE-HD, EEE-HD0J331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HD0J331AP Details Description
Related parts for EEE-HD0J331AP
LIGHT PIPE 3MM 4POS VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LABEL 3X4" BLK/RED ON WHT 500/PK datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 2POS 1.83M 16AWG datasheet.pdf
IC PWR SW USB X1-DFN2018-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf