United Chemi-Con EKMH500VSN103MR50S
EKMH500VSN103MR50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VSN103MR50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VSN103MR50S.pdf
Availability of EKMH500VSN103MR50S
QUANTITY
EKMH500VSN103MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VSN103MR50S
Internal Part NumberEIS-EKMH500VSN103MR50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VSN103MR50S
Related LinksEKMH500VS, EKMH500VSN103MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VSN103MR50S Details Description
Related parts for EKMH500VSN103MR50S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
LAMP FLUOR 300MM datasheet.pdf
Crystal 60.0020kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 2.8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 120MH 13.5MA 900 OHM datasheet.pdf