Panasonic Electronic Components EEE-HD1C100AR
EEE-HD1C100AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HD1C100AR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HD1C100AR.pdf
Availability of EEE-HD1C100AR
QUANTITY
EEE-HD1C100AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HD1C100AR
Internal Part NumberEIS-EEE-HD1C100AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance12 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HD1C100AR
Related LinksEEE-HD, EEE-HD1C100AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HD1C100AR Details Description
Related parts for EEE-HD1C100AR
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PCIE BUFFER 100MHZ 1IN 6OUT datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZER DUAL 18BIT 100FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.12A 135 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 112.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf