Panasonic Electronic Components EEE-TG1J100P
EEE-TG1J100P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TG1J100P
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-TG1J100P.pdf
Availability of EEE-TG1J100P
QUANTITY
EEE-TG1J100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TG1J100P
Internal Part NumberEIS-EEE-TG1J100P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TG1J100P
Related LinksEEE-TG, EEE-TG1J100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TG1J100P Details Description
Related parts for EEE-TG1J100P
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT BLK/RED LENS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf