Panasonic Electronic Components EEE-TK1H221AQ
EEE-TK1H221AQ picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TK1H221AQ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-TK1H221AQ.pdf
Availability of EEE-TK1H221AQ
QUANTITY
EEE-TK1H221AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TK1H221AQ
Internal Part NumberEIS-EEE-TK1H221AQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TK1H221AQ
Related LinksEEE-TK, EEE-TK1H221AQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TK1H221AQ Details Description
Related parts for EEE-TK1H221AQ
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 19.2KV 1.7A datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1X1 BRICK 5V 7A datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 36POS VERT TIN datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1042-B 120-A151 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf