Panasonic Electronic Components EEE-TKK331UAM
EEE-TKK331UAM picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TKK331UAM
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
EEE-TKK331UAM.pdf
Availability of EEE-TKK331UAM
QUANTITY
EEE-TKK331UAM Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TKK331UAM
Internal Part NumberEIS-EEE-TKK331UAM
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current262.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TKK331UAM
Related LinksEEE-TK, EEE-TKK331UAM Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TKK331UAM Details Description
Related parts for EEE-TKK331UAM
IC PROCESSOR CAR SIGNAL 44TQFP datasheet.pdf
CONN SMT R 30AU TUBE W/PK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH BLUE datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
INDUCTOR 1.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS VER datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf