Panasonic Electronic Components EEF-CD0E820XR
EEF-CD0E820XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0E820XR
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0E820XR.pdf
Availability of EEF-CD0E820XR
QUANTITY
EEF-CD0E820XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0E820XR
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0E820XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0E820XR
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0E820XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0E820XR Details Description
Related parts for EEF-CD0E820XR
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 9/16" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 3A datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
INSERTION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf