Panasonic Electronic Components EEF-CD0G820XR
EEF-CD0G820XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0G820XR
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0G820XR.pdf
Availability of EEF-CD0G820XR
QUANTITY
EEF-CD0G820XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0G820XR
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0G820XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0G820XR
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0G820XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0G820XR Details Description
Related parts for EEF-CD0G820XR
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 5W datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG ORANGE CA 0.4" datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 10POS .050" T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf