Panasonic Electronic Components EEF-CD0K8R2R
EEF-CD0K8R2R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-CD0K8R2R
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 8.2UF 20% 8V SMD
Datasheet Download
EEF-CD0K8R2R.pdf
Availability of EEF-CD0K8R2R
QUANTITY
EEF-CD0K8R2R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-CD0K8R2R
Internal Part NumberEIS-EEF-CD0K8R2R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap CD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating8V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-CD0K8R2R
Related LinksEEF-CD, EEF-CD0K8R2R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-CD0K8R2R Details Description
Related parts for EEF-CD0K8R2R
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220FL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN POWER RCPT SOCKET 4POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA EMD2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8SON datasheet.pdf
MPPS Miniature Package Power Solutions DUAL 50V NPN SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf