Panasonic Electronic Components EEF-LS0E181R
EEF-LS0E181R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-LS0E181R
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-LS0E181R.pdf
Availability of EEF-LS0E181R
QUANTITY
EEF-LS0E181R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-LS0E181R
Internal Part NumberEIS-EEF-LS0E181R
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap LS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-LS0E181R
Related LinksEEF-LS, EEF-LS0E181R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-LS0E181R Details Description
Related parts for EEF-LS0E181R
IC SW ONE HS SPST 1.6/2.7V 8MSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-DIP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR 0K-0E-0L RCPT IP68 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 6X1/4" A VFN datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN DRN 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf