Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-55-1
TNM6-12.7-55-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-55-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-55-1.pdf
Availability of TNM6-12.7-55-1
QUANTITY
TNM6-12.7-55-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-55-1
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-55-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-55-1
TNM6-12.7-55-1 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-55-1
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 350MSPS SGL 68-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 0.3A 8WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf