Panasonic Electronic Components EEF-SD0D271ER
EEF-SD0D271ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SD0D271ER
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-SD0D271ER.pdf
Availability of EEF-SD0D271ER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEF-SD0D271ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SD0D271ER
Internal Part NumberEIS-EEF-SD0D271ER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEF-SD Series 30/Apr/2010
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SD0D271ER
Related LinksEEF-SD, EEF-SD0D271ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SD0D271ER Details Description
Related parts for EEF-SD0D271ER
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.76 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
INSULATING CAMBRIC 210 SQ. IN 9 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES 6.04K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SPARE PART KIT datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf