Panasonic Electronic Components EEF-SE0E331ER
EEF-SE0E331ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SE0E331ER
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SE0E331ER.pdf
Availability of EEF-SE0E331ER
QUANTITY
EEF-SE0E331ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SE0E331ER
Internal Part NumberEIS-EEF-SE0E331ER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SE0E331ER
Related LinksEEF-SE, EEF-SE0E331ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SE0E331ER Details Description
Related parts for EEF-SE0E331ER
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 50M datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf