Panasonic Electronic Components EEF-SL0E121ER
EEF-SL0E121ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SL0E121ER
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-SL0E121ER.pdf
Availability of EEF-SL0E121ER
QUANTITY
EEF-SL0E121ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SL0E121ER
Internal Part NumberEIS-EEF-SL0E121ER
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SL0E121ER
Related LinksEEF-SL, EEF-SL0E121ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SL0E121ER Details Description
Related parts for EEF-SL0E121ER
IC COUNTR/DIVIDR DECADE 16-TSSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf