Panasonic Electronic Components EEF-UD0D331LR
EEF-UD0D331LR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D331LR
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D331LR.pdf
Availability of EEF-UD0D331LR
QUANTITY
EEF-UD0D331LR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D331LR
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D331LR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0D331LR
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0D331LR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0D331LR Details Description
Related parts for EEF-UD0D331LR
TERM BLOCK 12PS 5.08MM SCREWLESS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 940MA 264 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
SGE-245-2-0250 00100C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT datasheet.pdf