Panasonic Electronic Components EEF-UD0D331R
EEF-UD0D331R picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0D331R
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0D331R.pdf
Availability of EEF-UD0D331R
QUANTITY
EEF-UD0D331R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0D331R
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0D331R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0D331R
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0D331R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0D331R Details Description
Related parts for EEF-UD0D331R
SENSOR PHOTO AMP USE W/E32 FIBER datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853 RD/X 6" datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 28COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MICRO 31C P 72" YEL NI datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM TACH 24VDC datasheet.pdf