Panasonic Electronic Components EEF-UD0E221LE
EEF-UD0E221LE picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UD0E221LE
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-UD0E221LE.pdf
Availability of EEF-UD0E221LE
QUANTITY
EEF-UD0E221LE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UD0E221LE
Internal Part NumberEIS-EEF-UD0E221LE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UD0E221LE
Related LinksEEF-UD, EEF-UD0E221LE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UD0E221LE Details Description
Related parts for EEF-UD0E221LE
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
KEYPAD KEYTOP LEG SET E ILLUM datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFFER ULLGA6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2.5A DO201 datasheet.pdf
LIGHT PIPE .118X0.060X1.811"RECT datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 10POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf