Panasonic Electronic Components EEF-UE0D271XR
EEF-UE0D271XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0D271XR
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0D271XR.pdf
Availability of EEF-UE0D271XR
QUANTITY
EEF-UE0D271XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0D271XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0D271XR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap UE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0D271XR
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0D271XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0D271XR Details Description
Related parts for EEF-UE0D271XR
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR SYNC BUCK 16-QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VIP-VARIOFACE FRONT ADAPTER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT-25 datasheet.pdf