Panasonic Electronic Components EEF-UE0E331XR
EEF-UE0E331XR picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0E331XR
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0E331XR.pdf
Availability of EEF-UE0E331XR
QUANTITY
EEF-UE0E331XR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0E331XR
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0E331XR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0E331XR
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0E331XR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0E331XR Details Description
Related parts for EEF-UE0E331XR
TCO 50VDC 2A 102C(216F) STRAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
2.5 SGNAL D//LOCK D.L.P 6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN TERM 30-32AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf