Panasonic Electronic Components EEF-UE0G271LE
EEF-UE0G271LE picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0G271LE
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0G271LE.pdf
Availability of EEF-UE0G271LE
QUANTITY
EEF-UE0G271LE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0G271LE
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0G271LE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Surface Mount Land Size-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0G271LE
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0G271LE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0G271LE Details Description
Related parts for EEF-UE0G271LE
RES 820 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 63MHZ 8HMSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
IC VID DECODER NTSC/PAL 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf