Panasonic Electronic Components EEF-UE0J181ER
EEF-UE0J181ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-UE0J181ER
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEF-UE0J181ER.pdf
Availability of EEF-UE0J181ER
QUANTITY
EEF-UE0J181ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-UE0J181ER
Internal Part NumberEIS-EEF-UE0J181ER
SeriesSP-Cap UE
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-UE0J181ER
Related LinksEEF-UE, EEF-UE0J181ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-UE0J181ER Details Description
Related parts for EEF-UE0J181ER
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 2500CPR 35MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 310 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf