Panasonic Electronic Components EEG-A2E122FCE
EEG-A2E122FCE picture photo
Mfg. Part Number
EEG-A2E122FCE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
EEG-A2E122FCE.pdf
Availability of EEG-A2E122FCE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEG-A2E122FCE Order Process
Ship out your order
Specifications of EEG-A2E122FCE
Internal Part NumberEIS-EEG-A2E122FCE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAA
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)184 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.18A
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEG-A2E122FCE
Related LinksEEG-A2, EEG-A2E122FCE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEG-A2E122FCE Details Description
Related parts for EEG-A2E122FCE
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.15 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X5R 0201 datasheet.pdf