Panasonic Electronic Components EEH-ZA1V151P
EEH-ZA1V151P picture photo
Mfg. Part Number
EEH-ZA1V151P
Brief Description
CAP POLY HYB 150UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEH-ZA1V151P.pdf
Availability of EEH-ZA1V151P
QUANTITY
EEH-ZA1V151P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEH-ZA1V151P
Internal Part NumberEIS-EEH-ZA1V151P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer - Hybrid
Applications-
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEH-ZA1V151P
Related LinksEEH-ZA, EEH-ZA1V151P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEH-ZA1V151P Details Description
Related parts for EEH-ZA1V151P
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 960 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AB datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Plug and Receptacle USB TypeA 4 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount datasheet.pdf
CAP TANT 470.UF 6.0V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf