Yageo RC0805FR-077K68L
RC0805FR-077K68L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-077K68L
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-077K68L.pdf
Availability of RC0805FR-077K68L
QUANTITY
RC0805FR-077K68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-077K68L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-077K68L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-077K68L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-077K68L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-077K68L Details Description
Related parts for RC0805FR-077K68L
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
COOLER PAD NOTEBOOK 2-FAN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 88MM datasheet.pdf