Sullins Connector Solutions EEM03DRKN-S13
EEM03DRKN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EEM03DRKN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTENDER
Datasheet Download
EEM03DRKN-S13.pdf
Availability of EEM03DRKN-S13
QUANTITY
EEM03DRKN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM03DRKN-S13
Internal Part NumberEIS-EEM03DRKN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row3
Number of Positions6
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM03DRKN-S13
Related LinksEEM03D, EEM03DRKN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM03DRKN-S13 Details Description
Related parts for EEM03DRKN-S13
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-24AWG GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO41 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.6VC SOD123 datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 30 POS datasheet.pdf