Sullins Connector Solutions EEM12DRTH
EEM12DRTH picture photo
Mfg. Part Number
EEM12DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM12DRTH.pdf
Availability of EEM12DRTH
QUANTITY
EEM12DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM12DRTH
Internal Part NumberEIS-EEM12DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM12DRTH
Related LinksEEM1, EEM12DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM12DRTH Details Description
Related parts for EEM12DRTH
CAP CER 4.7PF 250V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM FLATPOWER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.32K OHM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 12.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf