Sullins Connector Solutions EEM15DRKH
EEM15DRKH picture photo
Mfg. Part Number
EEM15DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM15DRKH.pdf
Availability of EEM15DRKH
QUANTITY
EEM15DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM15DRKH
Internal Part NumberEIS-EEM15DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM15DRKH
Related LinksEEM1, EEM15DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM15DRKH Details Description
Related parts for EEM15DRKH
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS PIN datasheet.pdf