Sullins Connector Solutions EEM15DRSH
EEM15DRSH picture photo
Mfg. Part Number
EEM15DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM15DRSH.pdf
Availability of EEM15DRSH
QUANTITY
EEM15DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM15DRSH
Internal Part NumberEIS-EEM15DRSH
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM15DRSH
Related LinksEEM1, EEM15DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM15DRSH Details Description
Related parts for EEM15DRSH
RES SMD 0.033 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
SWITCH KNOB 6FLUTE NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DEL/SIG LN 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250VAC NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523 datasheet.pdf