Sullins Connector Solutions EEM18DRMH
EEM18DRMH picture photo
Mfg. Part Number
EEM18DRMH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 WW
Datasheet Download
EEM18DRMH.pdf
Availability of EEM18DRMH
QUANTITY
EEM18DRMH Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM18DRMH
Internal Part NumberEIS-EEM18DRMH
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM18DRMH
Related LinksEEM1, EEM18DRMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM18DRMH Details Description
Related parts for EEM18DRMH
RES SMD 390 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC-DC 1.8V 8A HORZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER OEM 333X datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
START CURRENT RELAY datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf