Sullins Connector Solutions EEM22DRXI
EEM22DRXI picture photo
Mfg. Part Number
EEM22DRXI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM22DRXI.pdf
Availability of EEM22DRXI
QUANTITY
EEM22DRXI Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM22DRXI
Internal Part NumberEIS-EEM22DRXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM22DRXI
Related LinksEEM2, EEM22DRXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM22DRXI Details Description
Related parts for EEM22DRXI
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 375MA 1 OHM TH datasheet.pdf
NEXT 62/45 LID/DOOR SS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf