Sullins Connector Solutions EEM25DRTF
EEM25DRTF picture photo
Mfg. Part Number
EEM25DRTF
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM25DRTF.pdf
Availability of EEM25DRTF
QUANTITY
EEM25DRTF Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM25DRTF
Internal Part NumberEIS-EEM25DRTF
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM25DRTF
Related LinksEEM2, EEM25DRTF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM25DRTF Details Description
Related parts for EEM25DRTF
RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
KIT DEV DIGI XTRAK3 W/ACCY datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A SMV datasheet.pdf