AVX Corporation LD051A561FAB2A
LD051A561FAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A561FAB2A
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A561FAB2A.pdf
Availability of LD051A561FAB2A
QUANTITY
LD051A561FAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A561FAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A561FAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A561FAB2A
Related LinksLD051A5, LD051A561FAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A561FAB2A Details Description
Related parts for LD051A561FAB2A
XFRMR SEMI-TORO 3VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES .50 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE PIP 5VIN 15A SMD 10SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1310NM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf