Sullins Connector Solutions EEM25DTMN
EEM25DTMN picture photo
Mfg. Part Number
EEM25DTMN
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM25DTMN.pdf
Availability of EEM25DTMN
QUANTITY
EEM25DTMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM25DTMN
Internal Part NumberEIS-EEM25DTMN
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM25DTMN
Related LinksEEM2, EEM25DTMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM25DTMN Details Description
Related parts for EEM25DTMN
CONN HEADER 2POS .250 VERT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
VARISTOR 22V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 20POS .51M datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 20' BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RA TERM DIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf