Sullins Connector Solutions EEM28DTBS-S189
EEM28DTBS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EEM28DTBS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EEM28DTBS-S189.pdf
Availability of EEM28DTBS-S189
QUANTITY
EEM28DTBS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM28DTBS-S189
Internal Part NumberEIS-EEM28DTBS-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM28DTBS-S189
Related LinksEEM28DT, EEM28DTBS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM28DTBS-S189 Details Description
Related parts for EEM28DTBS-S189
HEATSHRINK CP221 2" X 100' BLK datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK 6A YELLOW datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 Y/G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 325 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 28POS datasheet.pdf