Knowles EM-25046-000
EM-25046-000 picture photo
Mfg. Part Number
EM-25046-000
Manufacturer
Product Category
Microphones
Brief Description
MICROPHONE
Datasheet Download
EM-25046-000.pdf
Availability of EM-25046-000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EM-25046-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of EM-25046-000
Internal Part NumberEIS-EM-25046-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEM Series
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyMicrophones
SeriesEM
PackagingBulk
TypeElectret Condenser
Output TypeAnalog
DirectionOmnidirectional
Frequency Range100Hz ~ 6kHz
Sensitivity-58dB ±3dB @ 74dB SPL
S/N Ratio-
Impedance2.8 kOhm
Voltage - Rated1.3V
Current - Supply50µA
Port LocationSide
Seal RatingNone
TerminationSolder Pads
Size / Dimension3.57mm L x 3.57mm W
Height (Max)2.21mm
ShapeSquare
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM-25046-000
Related LinksEM-250, EM-25046-000 Datasheet, Knowles Distributor
EM-25046-000 Details Description
Related parts for EM-25046-000
IC REG MULTI CONFIG 5V 3A TO263 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR PLAIN70500888 datasheet.pdf
MIN D MA PCR 37 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf