Sullins Connector Solutions EEM36DRST
EEM36DRST picture photo
Mfg. Part Number
EEM36DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EEM36DRST.pdf
Availability of EEM36DRST
QUANTITY
EEM36DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM36DRST
Internal Part NumberEIS-EEM36DRST
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM36DRST
Related LinksEEM3, EEM36DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM36DRST Details Description
Related parts for EEM36DRST
DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERDI123 datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V 5% COG FT datasheet.pdf