Sullins Connector Solutions EEM36DSES-S243
EEM36DSES-S243 picture photo
Mfg. Part Number
EEM36DSES-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET
Datasheet Download
EEM36DSES-S243.pdf
Availability of EEM36DSES-S243
QUANTITY
EEM36DSES-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM36DSES-S243
Internal Part NumberEIS-EEM36DSES-S243
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM36DSES-S243
Related LinksEEM36DS, EEM36DSES-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM36DSES-S243 Details Description
Related parts for EEM36DSES-S243
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC LDRVR SGL-DIFF 430MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9A 6UDFN datasheet.pdf