Sullins Connector Solutions EEM36DSES-S243
EEM36DSES-S243 picture photo
Mfg. Part Number
EEM36DSES-S243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET
Datasheet Download
EEM36DSES-S243.pdf
Availability of EEM36DSES-S243
QUANTITY
EEM36DSES-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEM36DSES-S243
Internal Part NumberEIS-EEM36DSES-S243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEM36DSES-S243
Related LinksEEM36DS, EEM36DSES-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EEM36DSES-S243 Details Description
Related parts for EEM36DSES-S243
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.2A SC88 datasheet.pdf