Panasonic Electronic Components EET-ED2D182EA
EET-ED2D182EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2D182EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2D182EA.pdf
Availability of EET-ED2D182EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2D182EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2D182EA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2D182EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-ED
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2D182EA
Related LinksEET-ED, EET-ED2D182EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2D182EA Details Description
Related parts for EET-ED2D182EA
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TEST KIT CBL MTRJ-MTRJ 62.5/125 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC RF NETWORK PROC 8CH 40VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf