Panasonic Electronic Components EET-ED2D222EA
EET-ED2D222EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2D222EA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2D222EA.pdf
Availability of EET-ED2D222EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2D222EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2D222EA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2D222EA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2D222EA
Related LinksEET-ED, EET-ED2D222EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2D222EA Details Description
Related parts for EET-ED2D222EA
BATTERY PK 7.2V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25 datasheet.pdf