Panasonic Electronic Components EET-ED2G271CA
EET-ED2G271CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2G271CA
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2G271CA.pdf
Availability of EET-ED2G271CA
QUANTITY
EET-ED2G271CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2G271CA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2G271CA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)491 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2G271CA
Related LinksEET-ED, EET-ED2G271CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2G271CA Details Description
Related parts for EET-ED2G271CA
CONN RECEPT 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
IC COMP 1.6V QUAD P-P 14SOIC datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 250MW SOT-23 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf