Panasonic Electronic Components EET-ED2G331DA
EET-ED2G331DA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2G331DA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2G331DA.pdf
Availability of EET-ED2G331DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-ED2G331DA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2G331DA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2G331DA
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)402 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2G331DA
Related LinksEET-ED, EET-ED2G331DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2G331DA Details Description
Related parts for EET-ED2G331DA
IDC CABLE- AKR10G/ AE10M / AKR10 datasheet.pdf
IC Z8 2K OTP 12MHZ 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 270MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE FIB OPT W/CONNECTORS 20M datasheet.pdf
STRIP MARKER 5 SPCL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 30MM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
33000UF 63V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf