Panasonic Electronic Components EET-HC2C182KA
EET-HC2C182KA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2C182KA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2C182KA.pdf
Availability of EET-HC2C182KA
QUANTITY
EET-HC2C182KA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2C182KA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2C182KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2C182KA
Related LinksEET-HC, EET-HC2C182KA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2C182KA Details Description
Related parts for EET-HC2C182KA
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL datasheet.pdf