Panasonic Electronic Components EET-HC2D122EA
EET-HC2D122EA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2D122EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2D122EA.pdf
Availability of EET-HC2D122EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HC2D122EA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2D122EA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2D122EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HC
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2D122EA
Related LinksEET-HC, EET-HC2D122EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2D122EA Details Description
Related parts for EET-HC2D122EA
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 30V datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 6.99MM datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 TNCM datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323 datasheet.pdf