United Chemi-Con KMG50VB102M12X25LL
KMG50VB102M12X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KMG50VB102M12X25LL
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KMG50VB102M12X25LL.pdf
Availability of KMG50VB102M12X25LL
QUANTITY
KMG50VB102M12X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KMG50VB102M12X25LL
Internal Part NumberEIS-KMG50VB102M12X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMG50VB102M12X25LL
Related LinksKMG50VB10, KMG50VB102M12X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KMG50VB102M12X25LL Details Description
Related parts for KMG50VB102M12X25LL
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 44 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KIT DEMO GYRO CMR3000-D01 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A datasheet.pdf