Panasonic Electronic Components EET-HC2E561CA
EET-HC2E561CA picture photo
Mfg. Part Number
EET-HC2E561CA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EET-HC2E561CA.pdf
Availability of EET-HC2E561CA
QUANTITY
EET-HC2E561CA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HC2E561CA
Internal Part NumberEIS-EET-HC2E561CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HC2E561CA
Related LinksEET-HC, EET-HC2E561CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HC2E561CA Details Description
Related parts for EET-HC2E561CA
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 800V FO-T-A datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
ANT OMNI 2.7" 2.4-2.5GHZ WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf